Ana Sayfa     Hakkımızda     Araçlarımız     Fiyat Listesi     Rezervasyon     Kiralama Koşulları     Faydalı Bilgiler     İletişim  
  Bilgi Merkezi
izmir havalimanı araç kiralama
rent a car izmir
adnan menderes rent a car
dalaman havalimanı araç kiralama
bodrum havalimanı araç kiralama
İzmir Genel
izmir oto kiralama
izmir havaalanı araç kiralama
izmir havaalanı rent a car
izmir otogar rent a car
bornova rent a car
gaziemir rent a car
izmir limanı rent a car
rent a car önerilerimiz
araç kiralama izmir fiyatlarımız
oto kiralama izmir
araba kiralama süresi
araba kiralama izmir ödeme
araç kiralama fiyatları
araç kiralama fiyatları izmir
car rental
Cheap Car Rental
ekonomik araç kiralama
filo kiralama
filo kiralama izmir
filo oto kiralama izmir
izmir araç kiralama
izmir araba kiralama
izmir oto kiralama
izmir rent a car
izmir filo araç kiralama
izmir filo kiralama
izmir' de rent a car firmaları
kiralık araç alternatifleri
kiralık oto kaza durumunda ne yapmalıyım
izmir havaalanında kiralık araba
kiralık araba renk seçimi
kiralık araç izmir rezervasyon
kiralık oto izmir
kiralık araba izmir
oto kiralama
oto kiralama fiyatları
ucuz oto kiralama
ucuz araç kiralama
çeşme
foça
bergama
gümüldür
kuşadası
seferihisar
şirince
urla
adnan menderes araç kiralama
karaburun
balçova
bornova
buca
çiğli
gaziemir
güzelbahçe
karşıyaka
konak
narlıdere
ayvalık
bodrum
burhaniye
dalaman
datça
didim
edremit
fethiye
marmaris
 
  Duyuru - Haber 
Geniş Araç Filomuzla Hizmetinizdeyiz...
Otomobil Dünyasından Haberler
Otomobil Terimleri Sözlüğü
Sıkça Sorulan Sorular ?
Merkez Ofisimiz Bornova' ya Taşındı...
Gaziemir' de Hizmetinizdeyiz...
Lütfen rezervasyon formunu doldurunuz..
En kısa zamanda sizinle irtibata geçilecektir.
Kazım Dirik Mah. 216 Sok. No: 21/A Özkanlar Bornova - İZMİR
GSM: 0 537 828 10 11
Kroki için tıklayınız..
  Bilgi Merkezi  »  çiğli
Çiğli :

Çiğli, İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı olan ve il merkezine 17 km uzaklıkta bulunan ve 1992 yılında kurulan ilçe. Çiğli, ilçesine bağlı 1 belde belediyesi ve 1 köy bulunmaktadır. İlçenin kuzeyinde Menemen, doğusunda Karşıyaka, güneyinde ve batısında Ege Denizi yer almaktadır.
 
Çiğli’ ye Nasıl Gidilir :

Çiğli’ ye İzmir Şehir Merkezinden ulaşmanın iki yolu vardır. Birincisi olan eski yol Konak veya Bornova istikametlerinden gelirken Karşıyaka ayrımlarının takip edilmesi, Altınyol ve Anadolu caddeleri üzerinden Karşıyaka ayrımından düz ilerleyerek Çanakkale yoluna girilmesidir. İkincisi ise Bornova’ dan otoyola girerek veya Aydın-Çeşme otoyolu üzerinden gelirken otoyol üzerinde Çanakkale-Çiğli istikametinin takip edilmesidir.
 
Alize Oto Kiralama Merkez Bornova – Çiğli arası 15,9 km’ dir. İzmir Adnan Menderes Havaalanı – Buca arası 14,8 km’ dir. İzmir Şehirler Arası Otogar – Çiğli arası 14,9 km’ dir.
 
Alize Rent a Car Havaalanı ve Otogar teslimatlarında ek ücret alınmamaktadır. Mesai saatleri içinde Şehir sınırlarında merkezi noktalardan ücretsiz araç teslim alabilirsiniz. Ayrıntılar için Web Sitemizi inceleyebilirsiniz veya Merkez Ofisimiz ile bağlantıya geçebilirsiniz.
 
Alize Rent a Car İzmir Ofislerini arayarak Araç Kiralama Rezervasyonunuzu 7/24 e-posta yolu ile, İnternet sitemizdeki Rezervasyon (İletişim) Formunu Doldurarak veya Telefon yolu ile yapabilirsiniz. Çiğli’ de Alize Oto Kiralama Personeli tarafından işlemlerinizi tamamlayıp ödemenizi Kredi Kartı veya Peşin olarak yapabilir ve daha sonra yolculuğunuza başlayabilirsiniz.
 
Tarihi :
 
Eski tarihlerde, ilçenin genel olarak bataklık ve sazlıklardan oluşması ve denize yakınlığı nedeniyle yeşil alanlara çok çiğ düşmesinden dolayı, ilk yerleşenler tarafından buraya “Çiğli” adı verildiği bilinmektedir.
Çiğli’de ilk yerleşimin, 19. yüzyılın sonlarına doğru, Balkanlardan göç eden soydaşlarımız tarafından gerçekleştirildiği bilinmektedir. Kurtuluş Savaşı esnasında İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalini müteakiben, Yunan zulmünden kurtulmak isteyen bir kısım yerli halk burayı daha güvenli bularak yerleşmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ve daha sonra yapılan mübadeleler çerçevesinde Batı Trakya’dan gelen soydaşlarımızın yerleştirilmesiyle ilk etapta köy olarak kurulmuş, 1956 yılında belediye statüsü aldıktan sonra, 1966 yılında meydana gelen Varto ve Hınıs depremleri sonucunda evsiz kalan aileler bugünkü Güzeltepe ve Şirintepe mahallelerinin bulunduğu alanlara yerleştirilmiş, bu süreç daha sonra doğu ve güneydoğu bölgelerinden gelen vatandaşlarımızın Büyükçiğli, Küçükçiğli ve Balatçık mahallelerine iskan edilmeleri ile devam etmiş, 1981 yılında Milli Güvenlik Konseyi’nin 34 No’lu kararıyla İzmir Belediyesi sınırları kapsamına alınmıştır. Büyükşehir Belediyeleri Teşkilatlanması ile ilgili 303 sayılı kanundan sonra Karşıyaka Belediyesi’ne bağlandıktan sonra, 1992 yılında ilçe statüsünü kazanıncaya kadar adı geçen belediyenin şubesi olarak varlığını sürdürmüştür. 27.05.1997 tarih ve 3806 sayılı yasa ile Çiğli adı altında 10 mahalle metropol olarak değerlendirildikten sonra, Sasalı beldesi ve Kaklıç köyü de dahil edilerek bugünkü ilçe sınırları oluşturulmuşturulmuştur.
 
Kültür :
 
İlçe'de yaşayan yerli halk genelde göçmen ve Balıkesir'den gelerek ilçe'ye yerleşen insanlardan oluşmaktadır. Düğün törenleri ve adetleri genellikle Göçmen ve Balıkesir yöresi adetleriyle örtüşmektedir. Yaşayan Halk Akdeniz toplumuna özgü bitkisel gıdaları tercih etse de özellikle göçmen yemekleri oldukça revaçtadır.MAY
Bunun yanı sıra mardin, diyarbakır, batman, şanlıurfa, bitlis, bingöl, erzurum muş, Varto, Hınıs ve çevre ilçelerden göç eden insanlar genellikle Güzeltepe ve Şirintepe mahallerine yerleşmişlerdir. Sonradan gelen bu insanlar kendi kültürlerini korumaya ve sürdürmeye devam etmişlerdir. güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinin adetlerinihgjhgj sürdürmektedirler. Yemek kültürüde yine güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesine özgü yemeklerden oluşmaktadır.
 
Coğrafya :
 
Kuzeyinde Menemen İlçesi, güney ve batısında İzmir Körfezi, doğusunda Karşıyaka ilçesi bulunmaktadır. Çiğli İlçesi İzmir merkeze 27km , Menemen ilçesine 18km, Karşıyaka ilçesine 7 km uzaklıktadır. Çiğli İlçesi sıradağ yükseltileri ile İzmir Körfezi arasındaki eski Gediz Nehri yatağının oluşturduğu ovada kurulmuştur. İlçemiz, geniş bir kıyı ovasına sahiptir. Yükseltiler ile ova İzmir Çanakkale Karayoluyla ayrılmış gibidir. Körfez kıyısındaki ovalık alan çorak ve bataklıktır. Egekent, Evka-2 ve Evka-5 toplu konutları az eğimli bir alandadır.
 
İklim :
 
Tipik bir Akdeniz İklimi özelliği göstermektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. m düşen ortalama yıllık yağış miktarı 490mm, doğal nem ortalaması %79 civarındadır.
 
Nüfus :
 
2007 yılında yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre Çiğli İlçesinin toplam nüfusu 255.718’dir. Kilometrekareye isabet eden kişi sayısı 223’dir. Nüfus artış hızı yıllık 17,7’dir. 2008 yılına göre kentin nüfusu 532.313'dür.
 
Ekonomi :
 
İlçe ekonomisi ticaret ve sanayiye daylıdır. Türkiye'nin en önde gelen sanayi bölgelerinden biri olan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ve Türkiye'nin tuz ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılayan Çamaltı Tuzlası, Çiğli sınırları içerisindedir. İlçedeki Tuzlanın bir bölümünde 1982'de koruma altına alınan İzmir Kuş Cenneti bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ilçe kırsalında hayvancılık ve tarımsal ekonomi de oldukça önemli yer tutmaktadır.
Sanayi Bölgesi :
 
İlçe sınırları içerisinde bulunan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi içinde 495 büyük ölçekli işyeri planlanmış olup bunların 440’ı faal olarak çalışmaktadır. 22.000 kişinin çalıştığı bölgede tüm firmalar tam kapasite ile çalıştığında 40.000 kişinin istihdam edileceği tahmin edilmektedir. Bölgenin yıllık ihracatı 1 milyar $, ithalatı ise 650.000 $ dolayındadır. 42 MW gücünde Enerji Santrali 1999 yılı sonunda üretime alınmıştır. Bölgede yer alan tesislerin enerji kesintisi sorunu bu sayede ortadan kaldırılmıştır. Atıksu Arıtma Tesisinin kapasitesi 21.000 m3/gün’dür. İlçede yaşayan örgün eğitim çağındaki çocuklarımıza yönelik İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Özel Eğitim ve Uygulama Okulu yaptırılmış ve hizmete sunulmuştur.
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde, Bölge Müdürlüğü binası, cami, cami altında 5 adet dükkân, eğitim merkezi, ısıtma merkezi, benzin istasyonu, itfaiye, 13 adet banka şubesi, küçük parseller merkezinde 40 dükkânlık bir sosyal merkez, atıksu arıtma tesisi, Ataer AŞ. Enerji Santrali, 41 adet trafo merkezi ile hizmet vermektedir.
 
Kuş Cenneti :
 
İçinde 589.627 tür kuşun barındığı dünya kuşlarının başkenti ‘İzmir Kuş Cenneti’ Çiğli ve Menemen İlçe sınırları içinde yer almaktadır. İzmir’e 30 km uzaklıktadır.
İzmir Kuş Cenneti'nde, Flaming, Tepeli Pelikan, Küçük Akbalıkçıl, Gri Balıkçıl, Leylek, Saz delicesi, Kerkenez, Sakarmeke, Ev Kırlangıcı, Kır Kırlangıcı, Serçe, Saksağan, Kır İncirkuşu, Yalı Çapkını, Poyrazkuşu, Kocagöz, Gümüş Martı, Küçük Sumru, Kukumav, Boğmalı Toygar,Tepeli Toygar, Arıkuşu, Uzunbacak, Mahmuzlu Kızkuşu, Çamurçullu ve Kızılbacak kuşları en çok görülen türlerdir.
8.000 hektarlık alanda yer alan sazlıklar, adalar, yarımadalar ve tuzla havuzları buranın kuş cenneti olmasına uygun ortam hazırlamıştır. Dalyan ve tuzlanın tuzlu suyu, sazlıkların ise tatlı suyu buralarda yaşayan çeşitli balık ve diğer canlılar, kuşların doğal besin kaynaklarını oluşturmaktadır.
Ayrıca Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı olan İzmir Doğal Yaşam Parkı'da Çiğli ilçesi sınırları içerisindedir.
 
Spor :
 
İlçe'nin henüz profosyonel ligde mücadele eden bir takımı yoktur.Futbolda Çiğli Belediyespor 3. lige terfi maçlarında finale kadar yükseldiyse de 3. lige çıkmayı başaramadı. Maltepespor, Güzeltepespor, Yenimahallespor ilçenin amatör ligde mücadele eden diğer futbol takımlarıdır.
Eski milli futbolcularımızdan Yusuf Tepekule ve ünlü milli atletimiz Semra Aksu'da Çiğli'nin yetiştirdiği önemli sporculardandır.

 Copyright 2009, Alize Rent A CarTüm Hakları Saklıdır.
web tasarım izmir