Ana Sayfa     Hakkımızda     Araçlarımız     Fiyat Listesi     Rezervasyon     Kiralama Koşulları     Faydalı Bilgiler     İletişim  
  Bilgi Merkezi
izmir havalimanı araç kiralama
rent a car izmir
adnan menderes rent a car
dalaman havalimanı araç kiralama
bodrum havalimanı araç kiralama
İzmir Genel
izmir oto kiralama
izmir havaalanı araç kiralama
izmir havaalanı rent a car
izmir otogar rent a car
bornova rent a car
gaziemir rent a car
izmir limanı rent a car
rent a car önerilerimiz
araç kiralama izmir fiyatlarımız
oto kiralama izmir
araba kiralama süresi
araba kiralama izmir ödeme
araç kiralama fiyatları
araç kiralama fiyatları izmir
car rental
Cheap Car Rental
ekonomik araç kiralama
filo kiralama
filo kiralama izmir
filo oto kiralama izmir
izmir araç kiralama
izmir araba kiralama
izmir oto kiralama
izmir rent a car
izmir filo araç kiralama
izmir filo kiralama
izmir' de rent a car firmaları
kiralık araç alternatifleri
kiralık oto kaza durumunda ne yapmalıyım
izmir havaalanında kiralık araba
kiralık araba renk seçimi
kiralık araç izmir rezervasyon
kiralık oto izmir
kiralık araba izmir
oto kiralama
oto kiralama fiyatları
ucuz oto kiralama
ucuz araç kiralama
çeşme
foça
bergama
gümüldür
kuşadası
seferihisar
şirince
urla
adnan menderes araç kiralama
karaburun
balçova
bornova
buca
çiğli
gaziemir
güzelbahçe
karşıyaka
konak
narlıdere
ayvalık
bodrum
burhaniye
dalaman
datça
didim
edremit
fethiye
marmaris
 
  Duyuru - Haber 
Geniş Araç Filomuzla Hizmetinizdeyiz...
Otomobil Dünyasından Haberler
Otomobil Terimleri Sözlüğü
Sıkça Sorulan Sorular ?
Merkez Ofisimiz Bornova' ya Taşındı...
Gaziemir' de Hizmetinizdeyiz...
Lütfen rezervasyon formunu doldurunuz..
En kısa zamanda sizinle irtibata geçilecektir.
Kazım Dirik Mah. 216 Sok. No: 21/A Özkanlar Bornova - İZMİR
GSM: 0 537 828 10 11
Kroki için tıklayınız..
  Bilgi Merkezi  »  burhaniye

BURHANİYE :

Konumu :

Kuzeyde Kazdağı, güneyde Madra Dağı arasında kalan Edremit Körfezi'nin güneydoğusundaki geniş düzlükte yer almaktadır.Ege Bölgesi'nin Kuzeybatısında bulunan ilçenin kuzeyinde Edremit, Doğusunda Havran ve İvrindi, Güneydoğusunda Bergama, Güneybatısında Gömeç ilçeleri, Batı ve Kuzeybatısında ise Edremit Körfezi yer almaktadır. İlçenin Güney ve Güneybatısında Madra Dağlarının kıyıya doğru alçalan Peneplen alanlarının faylarla kaplı olması ilçe merkezinin etrafının 1. derecede deprem merkezi kuşağında yer almasına neden olmuştur.

Bölgede ılıman Akdeniz iklimi görülür. Kışlar ılık ve yağışlı yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Soğuk kuzey rüzgarlarını, Kaz dağının kestiği ilçede, hakim rüzgarlar; Poyraz, Karayel ve Egeye özgü İmbat rüzgarlarıdır.

Burhaniye’ ye Nasıl Gidilir :

Kent merkezi denizden 4 km içeridedir. Deniz seviyesinden yüksekliği 19 m.dir, Denize 12 km lik bir sahil bandı bulunan ilçede turizm yönünden değerlendirilemeyen bir çok doğal plaj bulunmaktadır.  İlçenin toplam yüzölçümü 607 km2 olup 25 adet köyü ile birlikte nüfusu 43.000 dir. Kent merkezi olarak yaklaşık 34.000 olup ; 12 mahalle muhtarlığı mevcuttur. Yazlık nüfusu 200.000’ i bulmaktadır.

İzmir’ den Burhaniye’ ye Çanakkale Karayolu üzerinden Menemen, Aliağa, Dikili ve Ayvalık ayrımını geçtikten sonra ulaşabilirsiniz.

Alize Oto Kiralama Merkez Bornova İzmir – Burhaniye arası 153 km’ dir. İzmir Adnan Menderes Havaalanı – Burhaniye arası 173 km’ dir. İzmir Şehirler Arası Otogar – Burhaniye arası 157 km’ dir. Navigasyon hizmetinden yararlanabilmek için lütfen rezervasyonunuz sırasında Alize Ofislerine bilgi veriniz. Gitmek istediğiniz rotayı cihaza yükletip hiçbir sorun yaşamadan hedefinize ulaşabilirsiniz.

12 Gün ve Üzerindeki Araç Kiralamalarında Burhaniye' ye Ücretsiz Teslimat (Yakıt Giderleri Hariç) Olanağından Faydalanabilirsiniz. Sitemizdeki Kiralama Koşullarımızı Lütfen Okuyunuz. Detaylar ve Bilgilendirme için Web Sitemizdeki İletişim Bilgilerimizden Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Tarihçe :

İlkçağdan günümüze önemli bir yerleşim merkezi olan ilçede yapılan kazılarda elde edilen bulgulara göre kentin ilk olarak Balkanlardan gelen Misyalılar tarafından kurulduğu anlaşılmaktadır. Antik kentin en bilinen adı Adramytteiondur. Önceleri kent merkezi Ören'de denize hakim bir tepeyken(Karataş Tepesi), zamanla iç kesimlere kaymış ve bugün komşu Edremit İlçesi ile bu ad hâlâ yaşamaktadır.

Antik Troas, Mysia ve Aeolis bölgelerinin kesişiminde yer alan Adramytteion şehri, antik coğrafyacı Strabon tarafından, Atinalılar tarafından kolonize edilmiş, hem bir liman hem de bir deniz üssü olarak tanımlanır. Ayrıca Strabon, Adramytteionluların, Havran(Euenos) Çayı üzerine yaptıkları güzel su kemerlerinden de söz eder [2]. Truva ile Pergamon şehir merkezlerini birbirine bağlayan ticaret yolu üzerinde bulunan kent, Pergamon krallığının Roma egemenliğini tanıması ile önce Roma, sonra Bizans egemenliğine girmiştir.

Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı Kurtulmuş Oğlu Süleyman Bey in Uç Beylerinden Taylı Baba'yı yöreye yolladığı ve bu gün Taylıeli Köyü olarak bilinen köye obası ile gelip yaylak olarak yerleştiği, kışlık olarak ise bu gün ilçe merkezinin bir mahallesi olan Geriş'i tuttuğu ve böylece, Türk hakimiyetinin yöreye yerleşmesini sağladığı görülmüştür. Kent 1300 yılında Karesioğulları yönetimine katılmıştır.

1484 yılında Taylıeli'nde yaşayan halk göç ederek şimdiki kent merkezine yerleşmiştir.

Madra dağının suyunu yöreye taşıyan su kemerlerine atfen Kemer olarak adlandırılan kent 1866 yılına kadar Edremit ilçesinin bir nahiyesi olarak yönetilmiş ve 1867'de ilçe teşkilatı kurulmuştur.Kemer Nahiyesinin ilçe merkezi olmasında Büyük emekleri bulunan II.Abdulhamit in oğlu Şehzade Burhanettin'in adına, İlçe merkezi Kemer isminin yanına Burhaniye olarak ta adlandırılmıştır.

İlçenin Milli Mücadele'de ayrı ve özel bir yeri vardır. İlk kurşunu atma şerefini Burhaniye'liler taşımaktadır. İlçe, 29 Haziran 1920'de Yunan işgaline uğramış ve 8 Eylül 1922'de Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Nüfus :

İlçe merkezinin nüfusu 2009-ADNKS(Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi)ne göre 38.200'dür. Köylerde ise 11.477 kişi yaşamaktadır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 1 belde, 25 köy ve 11 mahalleden oluşmaktadır.

Turistik Yerler :

Ören :

Yalnızca tarihi değil aynı zamanda doğal sit slanı olan Ören’deki asırlık palamut ağaçlarının, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tek tek numaralandırılarak koruma altına alınması ile Yeşil Ören kimliği de güvence altına alınmıştır. Tertemiz suyu ve ince kumu ile ünlenen Ören Plajı, 2000 yılında bu ününü Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından verilen ve artık tüm dünyada “Denize Girilebilirlik Ölçütü” olan Mavi Bayrak ile tescil ettirmiştir.

1,5 km. boyunca yay gibi kıvrılan, Altın Kumlu Ören Plajı genişliği ile de Türkiye’nin en dikkat çekici plajlarından biridir. Denize, kuma ve güneşe endekslenmiş günümüz kıyı yerleşim yerlerine göre, doğallığı bozulmamış ender kıyı şeritlerindendir.

Geniş ve doğal kumlu Ören Plajı ulusal ve uluslararası Plaj Voleybolu(World Beach Volley) için de çok idealdir.

Ören’deki doğal bitki örtüsü de ‘Doğal ve Tarihi Sit alanı’ kapsamında koruma altına alınmıştır. Zaten Ören Meydanı da özellikle Sedir ( Cedrus liboni ) , Fıstık Çamı ( Pinus pinea ) ve Palamut Meşesi ( Quercus Sg ) gibi anıt ağaçlar ile dikkati çekmektedir.

Altınoluk’la birlikte Burhaniye-Ören, Alp Dağları'ndan sonra Dünyanın en yoğun Oksijenine sahiptir ve oksijen çadırı olarak adlandırılmaktadır.

İskele :

Güzel bir balıkçı köyü görünümündeki İskele Mahallesi, Yat Limanı'nın bitmesiyle birlikte apayrı bir kimliğe bürünmüş ve geleceğin yat turizmi merkezi olma yolunda ilk adımı atmıştır. Sahildeki balıkçı lokantaları, çay bahçeleri ile ayrı bir özelliğe sahiptir. Denize de girilebilmektedir.Konser gibi faliyetlere de ev sahipliği yapmaktadır.Kaz dağlarından gelen ve deniz üzerinden eserek İskele sahillerine ulaşan rüzgarın getirdiği iyot ve yoğun oksijen , şifa kaynağıdır.

Öğretmenler Mahallesi :

Pek çok turistik konaklama, eğlence, yeme-içme , alışveriş ve dinlenme tesislerinin bulunduğu bir sayfiye yeridir.

Aile için uygun , oldukça sakin bir bölgedir...

Pelitköy :

Köy merkezi anayola 2 km, ilçe merkezineyse 12 km uzaktadır. Yöre halkının başlıca geçim kaynağı zeytinciliktir. Köyün deniz kıyısı yeni gelişen ve yazlık sitelerin bulunduğu mahaldir. Köy sınırları içinde kalan Bağlar Burnu, küçük ama güzel kumsalı ve güneşin batışınını, Kazdağları'nı ve Midilli adasını gören manzarasıyla yerli turistler için çekici olabilir. Sahil kuzeyden güneye doğru Muratçeşme, Yalı, Bağlar Burnu ve İçmeler diye adlandırılır. Ancak aşırı derecede ikincil konut inşaası ise zeytinlikler sökülerek sürdürülmektedir. Pelitköy sahili ve sahil nüfusu nedeniyle oldukça büyümüş olup artık Burhaniye Belediyesi'ne bağlı olmayıp ayrı bir belediyedir.

İçmeler :

Yeni gelişen ve yazlık sitelerin bulunduğu mahaldir. Pelitköy'e bağlıdır. Adını eskiden deniz kıyısından çıkan ve ishal etkisi yapan, günümüzde kullanılmayan bir kaynaktan almaktadır. Deniz kıyısında belediyeye ait bir tesis vardır.

Ekonomi :

İlçede toplam 18 adet zeytinyağı fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalar son yıllarda sulu baskılı sistemden kontinü sisteme dönüşmektedir. Fabrikalarda zeytin el değmeden ambalajlanmaktadır. Son yıllarda ilçede yapılan çalışmalar neticesinde yağlık olarak değerlendirilen zeytin çeşitleri TSE tarafından yeşil ve siyah sofralık standartlarına alınmıştır. İlçede bulunan 2 salça ve konserve fabrikası yörede ve civar ilçelerde üretilen sebzeleri mevsimlik olarak işlemektedir. Yine ilçede 4 adet süt işleme tesisi (mandıra) ile Körfez bölgesine yönelik çok sayıda ekmek fabrikası faaliyet göstermektedir.

Ticaret :

Meslek odalarına kayıtlı toplam 5.000 civarında tüccar ve esnafın ortalama % 50’si faal olarak ticari hayatını sürdürmektedir. İlçede T.C.Ziraat bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye iş bankası,Yapı kredi bankası, Akbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Denizbank şubeleri bulunmaktadır.

Turizm :

İlçede 5 adet turizm işletme belgeli, 1 adet turizm yatırım belgeli, 22 adet belediye ruhsatlı konaklama tesisi bulunmaktadır. Turizm işletme belgeli tesislerde 677, turizm yatırım belgeli tesislerde 276, belediye ruhsatlı tesislerde 1.575 olmak üzere toplam 2.528 adet “turistik nitelikli yatak” mevcuttur. Son yapılan denetimlerde tespit edilen verilere göre; ilçede 28 adet belediye ruhsatlı, 22 adet vergi kayıtlı kiralık ev- oda, 12 adet faaliyete yeni başlamış veya ruhsatsız olmak üzere toplam 62 adet pansiyon bulunmaktadır. Pansiyonların toplam yatak sayıları ise 958 olup, bunların 425’i turistik niteliktedir.

Kültür :

Burhaniye, Balkan muhacirleri ile yörük ve manav yerleşik kültürlerini harmanlamış bir ilçedir. Madra Dağı çevresindeki köylerde geleneksel yaşamın izleri görülebilir. Zira dağlık kısım kozak yöresinin başlangıç kısımlarıdır. İlçede yazın düzenlenen ören festivalinin dışında, kış döneminde de deve güreşleri yapılmaktadır.

Spor :

Burhaniye Belediyespor, 2002 yılında Burhaniyespor ve Örenspor'un birleşmesiyle kuruldu.Futbolda körfez amatör kümede mücadele etmektedir. Özellikle basketbolda başarılı sonuçlar alan takım TBBL de ter dökmektedir.Bu sene play-off ilk maçında Fenerbahçe ile eşleşmiştir.Takımın sponsorluğunu Bahçeşehir Eğitim Kurumları yapıp takımın ismide Bahçeşehir Burhaniye Belediyespor olarak değiştirilmiştir. Takımın alt yapıda ki başarılarına örnek olarak milli takıma 4 oyuncu vermesi gösterilebilir.

 Copyright 2009, Alize Rent A CarTüm Hakları Saklıdır.
web tasarım izmir